Kategorie
Imiona na literę K Imiona żeńskie

Katarzyna

Znaczenie imienia Katarzyna

Katarzyna to kobieta, która na co dzień jest bardzo impulsywna. Można ją określić nawet choleryczką, która bardzo łatwo popada w gniew i ma problem z kontrolowaniem emocji. Często odbierane jest to negatywnie przez jej otoczenie, dlatego powinna nad tym pracować. Wiele osób może uważać ją jako obrażoną damę, choć wcale taka nie jest. Gdy pozna się ją bliżej, to widać jej czułość i troskliwość, którą okazuje bliskim. Dla obcych, potrafi być jednak bardzo szorstka i rani ich słowem lub czynem. Właśnie dlatego ma wąskie grono przyjaciół, których odpowiednio selekcjonuje. Przy tym wszystkim jest bardzo inteligentna, co potrafi umiejętnie wykorzystać dla osiągania prywatnych korzyści. Chce być w centrum wydarzeń, by życie toczyło się wokół niej. Wśród znajomych jest jednak lubiana i szanowana. Zaraża innych pozytywną energią i chęcią do działania. W ocenie innych, kieruje się również szlachetnością i uczciwością. Ma jednak wady, których nie sposób zmienić.

Pochodzenie imienia Katarzyna

Żeńskie imię Katarzyna pochodzi z języka greckiego. Wywodzi się bezpośrednio od słowa “katharos”, które oznacza czystą dziewczynę lub osobę bez skazy. W Polsce imię to popularne jest już od XIII wieku.

Zamiłowania i hobby

Dynamiczny charakter Katarzyny sprawia, że nie lubi statycznych rozrywek. Zdecydowanie lepiej pasują do niej podróże i aktywne odkrywanie świata. W wolnym czasie uprawia również sport, ponieważ lubi rywalizację i przy okazji może zadbać o swoje zdrowie. Bywa znakomitą organizatorką przyjęć i sama chętnie bierze udział w spotkaniach u znajomych. Sporadycznie spędza czas przy dobrej książce.

Praca i kariera zawodowa

Katarzyna to przede wszystkim bardzo inteligentna osoba, która wykorzystuje to również na rynku pracy. Jest pracowita i szczera, dlatego jest ceniona przez pracodawców, jednak czasami brakuje jej motywacji do działania. Wówczas musi mieć wsparcie, by zrealizować powierzone jej zadania. W związku z tym rzadko staje na czele grupy i zajmuje kierownicze stanowiska. Bywa wyniosła, dlatego może być negatywnie odbierana przez współpracowników. To sprawia, że warto zawsze kontrolować nastroje, które panują w jej zespole. Umiejętnie poprowadzona, może osiągać liczne sukcesy i piąć się po ścieżce kariery zawodowej.

Predyspozycje zawodowe

Katarzyna lubi błyszczeć, dlatego może być uznaną modelką lub aktorką. Sprawdzi się również w twórczych zawodach jako pisarka lub dziennikarka. Ma również dar do przekazywania wiedzy innym, dlatego może być cenioną wśród rodziców i uczniów nauczycielką.

Patroni Katarzyny

  • Św. Katarzyna z Sieny – tercjarka dominikańska, która miała wpływ na powrót papieża do Rzymu z Awinionu.
  • Św. Katarzyna z Aleksandrii – arystokratka egipska z przełomu II i III wieku. Była prześladowana za wiarę, a następnie ścięta. Jest patronką Cypru, adwokatów, literatów, kolejarzy i wielu innych zawodów.
  • Św. Katarzyna Genueńska – opiekunka chorych, która żyła we Włoszech na przełomie XV i XVI wieku. Zasłynęła tym, że przez 23 lata spożywała tylko Komunię Świętą jako pokarm.
  • Św. Katarzyna Szwedka – była córką Brygidy oraz założyła zakon tego imienia. Patronka osób, które na co dzień nie cieszą się powodzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *