Kategorie
Imiona męskie Imiona na literę D

Dominik

Znaczenie imienia Dominik

Dominik to mężczyzna, który jest bardzo otwarty na inne osoby i lubi prowadzić długie dyskusje. Na uwagę zasługuje wrażliwość Dominika, który potrzebuje wsparcia i zrozumienia swoich bliskich. Lubi również wywierać wpływ na inne osoby, dlatego przede wszystkim takimi się otacza. Ma bardzo wysoko rozwiniętą inteligencję życiową oraz emocjonalną oraz potrafi dostrzec to, czego nie zauważają inni. Ma problemy z radzeniem sobie z porażkami oraz jest osobą, która bardzo szybko się obraża, przez co może być trudny w obyciu. Dominik należy do osób ambitnych, które uwielbiają czuć się potrzebne. Cechuje się prawością, dlatego gardzi nieetycznymi zagraniami i oszustwami. W życiu prywatnym bardzo ceni sobie rodzinę oraz dom, w którym uwielbia przebywać. Na co dzień jest również dobrym i bardzo odpowiedzialnym ojcem oraz doskonałym partnerem. Jest stonowany, dlatego trudno wyprowadzić go z równowagi.

Pochodzenie imienia Dominik

Imię Dominik pochodzi z języka łacińskiego od słowa “Dominicus”. Oznacza ono osobę należącą do Boga lub poświęconą Bogu. Żeńskim odpowiednikiem tego imienia jest Dominika.

Zamiłowania i hobby

Wrażliwość Dominika sprawia, że interesuje się on sztuką. Uwielbia wizyty w galeriach sztuki, podziwianie obrazów, czy też czytanie wierszy. Interesuje się również dobrą literaturą. Na co dzień lubi zachować balans, pomiędzy spotykaniem się ze znajomymi oraz spędzaniem czasu w domu. Ceni sobie rodzinę, dlatego uwielbia poświęcać jej swoją uwagę w domowym zaciszu podczas zabaw lub w trakcie wspólnych podróży.

Praca i kariera zawodowa

Dominik w pracy kieruje się szlachetnymi zasadami, dzięki czemu brzydzi się kłamstwem. Gdy ma wątpliwości, co do uczciwości innych osób, z łatwością wycofuje się ze współpracy. Jest bardzo uczuciowy, dlatego w pracę wkłada całe serce. Przez to trudno znosić mu ewentualne porażki. Jest ambitny i inteligentny oraz dobrze zna swoją wartość, dlatego się ceni. Lubi być zrozumiany przez przełożonych lub współpracowników. Musi czuć się potrzebny, wówczas potrafi zrealizować nawet najbardziej wymagające zadania. Uwielbia pracować z domu, dlatego dobrze odnajduje się jako freelancer lub w zawodach, które może wykonywać z domowej przestrzeni.

Predyspozycje zawodowe

Wrażliwość artystyczna Dominika sprawia, że bardzo dobrze odnajdzie się w roli muzyka, pisarza lub plastyka. Inteligencja i dbałość o szczegóły pomagają mu również wykonywać takie zawody jak naukowiec lub prawnik. W nich powinien czuć się najlepiej.

Patroni Dominika

  • Św. Dominik Guzman – to hiszpański kapłan, który żył na przełomie XII i XIII wieku. Pochodził z Burgos, a kapłanem został w Walencji. Następnie został wędrownym kaznodzieją, a w 1215 roku założył Zakon Kaznodziejski, zwany dominikańskim.
  • Św. Dominik Opancerzony – to benedyktyn, który żył w XI wieku. Był ascetą.
  • Św. Dominik Savio – to włoski zakonnik, który żył tylko 15 lat. Założył między innymi Towarzystwo Niepokalanej.
  • Św. Dominik – benedyktyn z XI wieku, który zył w Hiszpanii. Mieszkał jako pustelnik w grocie w jednej z gór Sierra de Cameros.
  • Św. Dominik z Sora – założył wiele klasztorów benedyktyńskich w X wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *