Kategorie
Imiona męskie Imiona na literę J

Józef

Znaczenie imienia Józef

Józef to osoba, która przez życie idzie z misją, jednak zna ją tylko on. Nie jest skory do zdradzania szczegółów swojego życia prywatnego oraz celów, które przyświecają mu w działaniu. Na co dzień jest bardzo tajemniczą i zamkniętą w sobie osobą. Z drugiej strony, jest również doskonałym powiernikiem i przyjacielem, ponieważ zachowuje dyskrecję i nie wyjawia cudzych tajemnic. W życiu prywatnym i zawodowym cechuje go bardzo duża zaradność i pracowitość. Innych ludzi traktuje bardzo sprawiedliwie, dlatego jest cenionym towarzyszem oraz współpracownikiem. Dzięki jego pozytywnej energii i dobroci, z powodzeniem może pomagać innym osobom. To oaza spokoju, która bardzo rzadko daje się ponieść emocjom. Nie zależy mu na powszechnym poklasku, choć swoją codziennością zdecydowanie zasługuje na słowa uznania. Jest bardzo ceniony na rynku pracy. W uczuciach jest stały, dzięki czemu będzie znakomitym mężem i ojcem. Ma charyzmę, choć nie narzuca innym swoich poglądów za wszelką cenę. To jego duży atut.

Pochodzenie imienia Józef

Męskie imię Józef pochodzi z języka hebrajskiego bezpośrednio od biblijnego Józefa. Imię to powstało z połączenia takich słów jak Jo – Bóg, Jahwe i josaf – przydać. W związku z tym, imię to oznacza osobę, która jest potrzebna Bogu lub taką, której Bóg pomnoży bogactwa, na przykład rodzinę.

Zamiłowania i hobby

Józef jest bardzo spokojnym człowiekiem, więc wśród jego hobby nie znajdziecie sportów ekstremalnych i podobnych rozrywek. Uwielbia spędzać czas w gronie bliskich oraz toczyć merytoryczne dyskusje z przyjaciółmi. W wolnym czasie udziela się również charytatywnie, ponieważ dużo satysfakcji daje mu bezinteresowna pomoc innym. Ma bogatą osobowość i zwraca uwagę przede wszystkim na uczucia, dlatego pielęgnuje przyjaźnie. Unika przepychu i drogich błyskotek. Woli spędzać czas na łonie natury lub z dobrą książką w ręce.

Praca i kariera zawodowa

W pracy jest osobą niezwykle cenioną, która cechuje się sumiennością wykonywania obowiązków i spokojem. Jest bardzo dokładny i pracowity, dzięki czemu bez obaw można powierzyć mu nawet najbardziej wymagające zadania. Ponadto jest ceniony wśród współpracowników, którym służy dobrą radą i nigdy się nie wywyższa. Ceni sobie ciężką pracę oraz ma predyspozycje do tego, by konsekwentnie awansować po szczeblach kariery zawodowej.

Predyspozycje zawodowe

Józef może świetnie odnaleźć się w służbach mundurowych lub w pracach specjalistycznych, na przykład w rzemiośle lub dziennikarstwie. Ceni sobie kulturę, dlatego ma również potencjał do pracy z literaturą i muzyką.

Patroni Józefa

  • Św. Józef – biblijny cieśla z Nazaretu, który był opiekunek Jezusa. Jest symbolem prawości i wzorem męża i ojca. W XIX wieku mianowano go patronem Kościoła Powszechnego. Jest również patronem miast, krajów, zakonów, cieśli, stolarzy, rzemieślników, ojców, czy robotników.
  • Św. Józef z Kupertynu – żyjący w XVII wieku zakonnik franciszkański. Słyną z pobożności i posiadania daru lewitacji.
  • Św. Józef z Kalasanty – hiszpański ksiądz z przełomu XVI i XVII wieku. Zasłynął z otworzenia bezpłatnej szkoły dla ubogich dzieci – pierwszej takiej placówki w Europie.
  • Św. Józef z Arymatei – jeden z uczniów Jezusa, wykupił ciało swojego nauczyciela i następnie zorganizował pochówek. To on zdejmował również ciało Jezusa z krzyża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *