Kategorie
Imiona na literę A Imiona żeńskie

Agata

Znaczenie imienia Agata

Agata jest typem choleryczki z artystyczną duszą. Choć bywa wybuchowa, nieustępliwa i niezwykle uparta, to łatwo znajduje sobie przyjaciół. Jest optymistycznie nastawiona do ludzi i świata, posiada wielkie serce, jest wrażliwa i czuła na krzywdę innych. Chętnie pomaga bliskim i potrzebującym. Nie znosi monotonii i ograniczeń, u Agaty każdy dzień wygląda zupełnie inaczej. Ma wielu przyjaciół, lubi otaczać się ludźmi, którzy podziwiają i chwalą. Od mężczyzny oczekuje szczerej miłości oraz ciepła, sama czasami bywa zazdrosna, niemniej jednak jest wierna i oddana.

Pochodzenie imienia Agata

Agata to imię żeńskie wywodzące się od greckiego słowa “agathe”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza kobietę o wielkim sercu – dobrą, szlachetną i ciepłą lub “agathos” – czyli dobrze urodzoną. W Polsce znane i powszechnie stosowane od XIII wieku.

Zamiłowania i hobby

Agata jest kobietą o twórczym umyśle, bardzo często jest ona obdarzona talentem artystycznym – potrafi śpiewać, tańczyć, malować itp. W wolnych chwilach zazwyczaj skupia się na doskonaleniu własnych umiejętności.

Praca i kariera zawodowa

Jako kobieta ambitna, która oczekuje od życia wiele, pracę zawodową traktuje jako nieustanną walkę o pieniądze i sławę. Agata lubi wygodne życie, dlatego też najchętniej wybiera zawody dobrze płatne. Jej motto życiowe brzmi „bo trzeba tak zrobić, by zarobić i się nie narobić”. Jest niezależna i kreatywna, ma twórczy umysł i nie nadaje się do pracy o stałych godzinach. Agata jest indywidualistką, kochającą swobodę. Poczucie niezależności ceni sobie najbardziej na świecie. Brak możliwości samodzielnego działania sprawia, że Agata staje się chodzącym kłębkiem nerwów i tykającą bombą zegarową.

Predyspozycje zawodowe

Największą satysfakcję przynoszą jej zawody, w których może rozwinąć skrzydła i odnieść sukces takie jak prezenterka telewizyjna lub radiowa, dziennikarka, piosenkarka lub aktorka. Agata dobrze się sprawdzi w roli niezależnego specjalisty bądź przedsiębiorcy.

Patroni Agaty

  • Święta Agata Sycylijska (Agata z Katanii) – dziewica, męczennica chrześcijańska. Święta Kościoła katolickiego i prawosławnego. Patronka m.in. Sycylii, chorych na raka piersi, ofiar tortur, ofiar gwałtów, ochrony przed pożarami, trzęsieniami ziemi oraz klęskami żywiołowymi. Wspominamy ją 5 i 18 lutego.
  • Święta Agata Yi So-sa – koreańska męczennica, święta Kościoła katolickiego. Choć była torturowana, to nie wyrzekła się swojej wiary. Skazana na karę śmierci poprzez ścięcie. Wspominamy ją 20 września.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *