Kategorie
Imiona męskie Imiona na literę A

Aleksander

Znaczenie imienia Aleksander

Aleksander to mężczyzna pracowity, mądry i opanowany, choć niekiedy bywa humorzasty. Zazwyczaj prowadzi wygodny tryb życia, nie lubi się przemęczać – zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Jeśli trzeba, wykazuje się dużą rozwagą i wytrwałością. Bywa subtelny i wrażliwy, niemniej nie brakuje mu odwagi, w sytuacji, kiedy konieczne jest wstawienie się za słabszym. Aleksander jest odpowiedzialny i oddany, co czyni go dobrym mężem i ojcem. Od partnerki oczekuje przede wszystkim czułości i miłości.

Pochodzenie imienia Aleksander

Aleksander to imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzące się od słów “aléks” – “bronię, wspomagam” oraz “anér” – “mąż, mężczyzna”. Co w wolnym tłumaczeniu oznacza broniącego, troszczącego się o mężów. W Polsce zyskało popularność w XII wieku.

Zamiłowania i hobby

Wolne chwile zazwyczaj spędza w towarzystwie ciekawej książki lub dobrej muzyki. Aleksander jest typem domownika, stroni od wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych. Zdecydowanie preferuje relaks i wypoczynek w zaciszu własnego domu.

Praca i kariera zawodowa

Aleksander jest osobą dobrze zorganizowaną i zdyscyplinowaną. Doprowadzi do końca każde rozpoczęte przedsięwzięcie. Niebywale wytrwały i pracowity, co doceniają w szczególności jego przełożeni. Choć rzadko mu się to zdarza, potrafi przegrywać z godnością i uśmiechem na ustach. Niepowodzenia traktuje jako lekcję na przyszłość. Jest towarzyski i lubi pracę w zespole. Aleksander cechuje się rozwiniętą inteligencją i sprytem, pomimo tego, często zdarza mu się polegać wyłącznie na intuicji oraz szczęściu. Jest pracowity, powierzone obowiązki wykonuje rzetelnie, z dbałością o najdrobniejszy szczegół. Ciężka i monotonna praca może czasem go nudzić, przez co często zdarza mu się leniuchować.

Predyspozycje zawodowe

Aleksander to człowiek oczytany i rozważny. Preferuje zawody powiązane ze specjalistyczną wiedzą oraz wysokimi zarobkami. To doskonały materiał na lekarza, prawnika, specjalistę do spraw marketingu czy dyplomatę.

Patroni Aleksandra

  • Święty Aleksander – biskup Aleksandrii, obrońca nauki Kościoła o Chrystusie. Święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Wspominamy go 26 lutego.
  • Święty Aleksander I – papież, święty Kościoła Katolickiego i prawosławnego, zmarł śmiercią męczeńską wraz z innymi kapłanami i prefektem miejskim. Wspominamy go 3 maja.
  • Święty Aleksander z Bergamo – rzymski żołnierz Legii Tebańskiej, męczennik i święty Kościoła katolickiego. Patron Bergamo, Cervignano d’Adda, Besozzo. Wspominamy go 26 sierpnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *