Kategorie
Imiona na literę A Imiona żeńskie

Aleksandra

Znaczenie imienia Aleksandra

Aleksandra to kobieta obdarzona niezwykłą urodą, mądra i odpowiedzialna. Cechuje się ogromną pomysłowością, a do tego jest ambitna i pracowita. Jest bardzo towarzyska i energiczna, łatwo nawiązuje nowe znajomości. Niestety bywa też zaborcza i bezpośrednia, co może negatywnie przekładać się na jej relacje z innymi osobami. Tak samo, jak w życiu, w związku to ona przejmuje kontrolę nad partnerem.

Pochodzenie imienia Aleksandra

Aleksandra to żeński odpowiednik greckiego imienia Aleksander, wywodzącego się od słowa “aleksandros”, co oznacza “obrońcę ludzi”. W Polsce powszechnie używane od XIV wieku. Swoją popularność zawdzięcza Henrykowi Sienkiewiczowi, który nadał imię Aleksandra jednej z bohaterek powieści “Potop”.

Zamiłowania i hobby

Aleksandra jest bardzo żywiołową i energiczną osobą, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Czas wolny zazwyczaj przeznacza na uprawianie różnego rodzaju aktywności fizycznych. Preferuje sport na świeżym powietrzu.  Relaks przed telewizorem zdecydowanie nie jest dla niej!

Praca i kariera zawodowa

Kobieta z głową pełną pomysłów, ambitna i ceniąca sobie niezależność. Nie ogląda się za siebie, zostawiając konkurencję w tyle. Aleksandra jest dobrze zorganizowana, zdyscyplinowana i rozważna, bywa także zawzięta i wytrwała w swoim działaniu. Doskonale sprawdzi się w roli lidera, dobrze wie, jak zarządzać zespołem, aby współpraca zaowocowała upragnionym sukcesem. Jest przyzwoita, uczciwa i sprawiedliwa, dlatego też nie toleruje cwaniactwa, szachrajstwa i manipulatorstwa.

Predyspozycje zawodowe

Aleksandra to kobieta wszechstronnie uzdolniona, która żadnej pracy się nie boi. Spełni się w roli m.in. osobistej asystentki, handlowca, przewodnika turystycznego, pilota wycieczek, sekretarza, rzecznika prasowego lub pedagoga. Aleksandra ma także predyspozycje do pozostania zawodową koszykarką.

Patroni Aleksandry

  • Święta Aleksandra z Galacji – męczennica chrześcijańska, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego. Według legendy zginęła wraz z sześcioma innymi dziewicami, utopiona w grzęzawiskach znajdujących się nieopodal jej miasta rodzinnego. Wspominamy ją 20 marca.
  • Święta Aleksandra Cesarzowa – cesarzowa rzymska, święta Kościoła katolickiego, koptyjskiego oraz Cerkwii prawosławnej. Wraz ze św. Jerzym poniosła śmierć męczeńską w Nikomedii. Wspominamy ją 21 kwietnia.
  • Święta Aleksandra z Egiptu – zamieszkała w pustym grobowcu zawierzając swoje życie Bogu. Święta Kościoła katolickiego i prawosławnego. Wspominamy ją 2 października.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *