Kategorie
Imiona męskie Imiona na literę A

Amadeusz

Znaczenie imienia Amadeusz

Amadeusz to typowy introwertyk, najlepiej czuje się w samotności, a do skupienia potrzebuje ciszy. Jest osobą nieśmiałą i zamkniętą w sobie. Nie lubi być w centrum uwagi. Z dużą ostrożnością i nieufnością podchodzi do nowości oraz nowo poznanych osób. Jeżeli chodzi o życie uczuciowe, to Amadeusz jest szczerym do bólu romantykiem, gotowym do poświęceń.

Pochodzenie imienia Amadeusz

Amadeusz bądź Amedeusz to imię męskie wywodzące się od łacińskiego słowa Amadeus, składającego się z dwóch członów – “amo, are”, czyli “kochać” oraz “Deus” czyli “Bóg”. Imię Amadeusz w wolnym tłumaczeniu oznacza człowieka kochającego Boga. Za sprawą bł. Amadeusza IX Sabaudzkiego cieszy się szczególną popularnością w Sabaudii. W Polsce powszechnie używane od XIX wieku.

Zamiłowania i hobby

W wolnych chwilach najchętniej relaksuje się w domowym zaciszu. Choć jest bardzo lubiany przez otoczenie, to wiedzie raczej spokojne życie towarzyskie. Stroni od większych imprez.  

Praca i kariera zawodowa

Amadeusz jest mężczyzną bardzo nieśmiałym i skromnym z natury, co w dużym stopniu utrudnia mu nie tylko życie prywatne, ale także wykonywanie obowiązków zawodowych. Stara się nie wychylać przed szereg i jest daleki od rywalizacji, dlatego też z wielkim trudem osiąga sukces. Choć ma dobrą pamięć i potrafi logicznie myśleć, to jego intuicja często go zawodzi. Amadeusz żyje marzeniami i teraźniejszością, nie wybiega daleko w przyszłość. Brak pewności siebie uniemożliwia mu podejmowanie szybkich i trafnych decyzji. Lęk i obawa przed ewentualną porażką paraliżują go do tego stopnia, że notorycznie wycofuje się on z podjętych działań. Amadeusz najlepiej czuje się w zawodach związanych z działalnością artystyczną lub tych wymagających logicznego, ale spokojnego myślenia.

Predyspozycje zawodowe

Ma duszę artysty, przez co doskonale odnajdzie się w roli pisarza, malarza czy muzyka. Amadeusz potrafi logicznie myśleć, dzięki czemu będzie także dobrym lekarzem, naukowcem, elektronikiem lub programistą.

Patroni Amadeusza

  • Święty Amadeusz z Lozanny – zakonnik cysterski i biskup Lozanny, pozostawił po sobie osiem homilii o Maryi, święty Kościoła katolickiego. Wspominamy go 27 sierpnia.
  • Święty Amadeusz z Portugalii – franciszkanin urodzony w Ceucie, reformator-założyciel odłamu amadeitów. Wspominamy go 10 sierpnia.
  • Błogosławiony Amadeusz IX Sabaudzki – książę Sabaudii i Piemontu, hrabia Aosty, błogosławiony Kościoła katolickiego. Jako książę oddawał się przede wszystkim modlitwie, niósł pomoc chorym i potrzebującym, wspierał także budowę zakonów i kościołów. Wspominamy go 30 marca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *