Kategorie
Imiona na literę A Imiona żeńskie

Antonina

Znaczenie imienia Antonina

Antonina jest kobietą nadzwyczaj spokojną i wrażliwą, co szczególnie cenią jej bliscy. To przeciwniczka wszelkich zmian, nawet tych gwarantujących zmianę na lepsze. Woli sprawdzone sposoby oraz znane sobie problemy niż ryzyko związane z pojawieniem się nowych. Antonina jest pracowita i bardzo sumienna. Na jej pomoc mogą liczyć dosłownie wszyscy – wsparcia nie odmówi nikomu. W relacjach damsko-męskich bywa nieśmiała. Choć jest typem samotniczki, to kiedy założy już rodzinę, staje się kochającą i oddaną żoną oraz matką.

Pochodzenie imienia Antonina

Antonina to żeński odpowiednik imienia Antonin, które wywodzi się od nazwy rodu Antoniuszów. Imię oznacza kobietę doskonałą i zachwycającą. W Polsce Antonina pojawiła się pod koniec XIV wieku.

Zamiłowania i hobby

Choć jest bardzo lubiana, to najlepiej czuje się w swoim towarzystwie. Wolne chwile poświęca głównie na wypoczynek i relaks w domowym zaciszu. Antonina jest bardzo kreatywna, uwielbia oddawać się twórczym zajęciom, które rozwijają myślenie i wyobraźnię.

Praca i kariera zawodowa

Wewnętrzny spokój, wrażliwość i subtelność – to główne cechy Antoniny. Zarówno swoje życie osobiste, jak i zawodowe opiera przede wszystkim na poczuciu bezpieczeństwa. Nie lubi zmian, nawet jeśli te mają wyjść jej na dobre. Dlatego też, kiedy znajdzie zatrudnienie niechętnie myśli o zmianie pracy na lepszą. Swoje obowiązki zawodowe wykonuje sumiennie i z ogromnym zaangażowaniem, co doceniają zarówno jej współpracownicy, jak i przełożeni. Antonina jest bardzo ambitna, jeżeli zechce, może osiągnąć wielki sukces. W pracy chętnie pomaga wszystkim dookoła. Niestety źle znosi słowa krytyki. Zrażona niepowodzeniami zamyka się w sobie i wycofuje z życia społecznego, co negatywnie odbija się na efektywności jej pracy.

Predyspozycje zawodowe

Antonina to kobieta wszechstronnie uzdolniona. Z powodzeniem poradzi sobie w takich zawodach jak: bibliotekarka, kustosz muzealny, plastyczka, malarka, przewodniczka turystyczna, a nawet konserwator zabytków.  

Patroni Antoniny

  • Święta Antonina z Nicei – męczennica, święta katolicka. Według zapisków pochodzących z IV wieku została aresztowana, po czym biczowana rózgami, a na końcu spalona żywcem. Wspominamy ją 4 maja.
  • Błogosławiona Antonina De Angelis (Maria Ludwika De Angelis) – włoska zakonnica i misjonarka, błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego. Wspominamy ją 25 lutego.
  • Błogosławiona Maria Antonina Kratochwil – polska siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Wspominamy ją 12 czerwca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *