Kategorie
Imiona męskie Imiona na literę R

Roman

Znaczenie imienia Roman

Mężczyźni o imieniu Roman są zazwyczaj stonowani i odpowiedzialni. Charakteryzują się takimi cechami jak: cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu. Na ogół są pewni siebie i wierzą w swoje możliwości. Czasami może powodować to niebezpieczne sytuacje w życiu prywatnym lub zawodowym, gdy się przeliczą. Ponadto Roman jest inteligentny i umiejętnie wykorzystuje to na co dzień. Posiada bogatą wyobraźnię i nieoczywiste pomysły, które prowadzą go do realizacji wielu życiowych założeń. Stara się wybierać najprostszą drogę i przesadnie sobie jej nie komplikować. Ceni sobie wygodne i poukładane życie.

 

Ponadto Roman to osoba poważna, która często skrywa swoje emocje. Przez to przez otoczenie może być uważany za osobę ponurą, czy też gbura. W rzeczywistości tak nie jest i gdy komuś zaufa, to pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Ceni sobie silne osobowości i nie lubi przebywać w towarzystwie osób słabych. Ma bogate życie uczuciowe i jest wrażliwy. Gdy komuś zaufa, to jest oddanym i sprawdzonym przyjacielem. Mężczyźni tego typu są cenieni przez kobiety. Gdy już założą rodzinę, to są doskonałymi mężami i ojcami. Nie można odmówić im troskliwości oraz dbania o bezpieczeństwo bliskich, a także ich dobrą przyszłość.

Pochodzenie imienia Roman

Męskie imię Roman pochodzi z języka łacińskiego. Jest przekształceniem słowa romanus, czyli rzymski. Dawniej nazywano tak osoby, które pochodziły z Rzymu lub posiadały charakterystyczne cechy dla tego starożytnego państwa.

Zamiłowania i hobby

Roman ma wąskie grono zaufanych osób, z którymi spędza wolny czas. Lubi spotkania towarzyskie, jednak bardziej ceni sobie domówki lub wypady do teatru, lub galerii sztuki niż dyskoteki. Jest człowiekiem poważnym. W wolnych chwilach sięga po dobrą książkę, film, czy też udaje się na nową premierę w teatrze. Ceni sobie piękno i naturę. Gdy pogoda na to pozwala i jest w nastroju, to chętnie stawia na wycieczki poza miasto. Tam najlepiej odpoczywa. Gdy założy rodzinę, to stara się jej poświęcić dużo czasu. Wspólnie podróżują, odkrywają nieznane i zdobywają cenne doświadczenia. Jeżeli znajdzie hobby, to stara się być w nim perfekcjonistą. Dużo czyta i rozwija się w wielu obszarach. Bez wątpienia posiada wiedzę w rozległych kierunkach.

Praca i kariera zawodowa

Jeżeli Roman odpowiednio pokieruje swoim życiem, to może osiągnąć spektakularny sukces zawodowy. Konsekwentnie i cierpliwie dąży do realizacji swoich celów prywatnych i zawodowych. Właśnie dlatego można powierzyć mu nawet odpowiedzialne stanowisko. Zrobi wszystko, aby zrealizować zadania wyznaczone przez przełożonych. Ma charyzmę i umie wykorzystywać innych do swoich celów. Czasami jest to niebezpieczne i odbywa się kosztem innych. Jeżeli nie będzie tego kontrolował, to nie przysporzy sobie przyjaciół w firmie. Jego wyobraźnia i intelekt sprawiają, że często znajduje nieoczywiste rozwiązania. Syntetyczne myślenie to kolejny z atutów, przez które jest ceniony na rynku pracy.

Predyspozycje zawodowe

Roman może sprawdzić sie w wielu sektorach. Poradzi sobie jako polityk, naukowiec, czy też architekt. Wyobraźnia i intelekt pomagają mu w budowaniu kariery detektywa lub policjanta. Dusza artysty predysponuje go do zostania cenionym pisarzem.

Patroni Romana

Św. Roman – rzymski żołnierz, który umarł za wiarę chrześcijańską

Św. Roman Pieśniarz – chrześcijanin i poeta grecki. Autor Akatyst ku czci Bogurodzicy.

Św. Roman Jurajski – pustelnik i jednocześnie opat z Jury Francuskiej, który żył w V wieku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *